Семінар вчителів мов національних меншин

Відбувся обласний науково-практичний семінар вчителів мов національних меншин «Білінгвальна і мультилінгвальна освіта: методика впровадження навчання рідною та державною мовами у закладах загальної середньої освіти»

 

        19 квітня 2019 року в Новоолексіївській загальноосвітній школі І –ІІІ ступенів №1 Генічеської районної ради Херсонської області відбувся обласний науково-практичний семінар вчителів мов національних меншин

 « Білінгвальна і мультилінгвальна освіта: методика впровадження навчання рідною та державною мовами у закладах загальної середньої освіти».

        Серед учасників семінару – Одайник Світлана Федорівна, проректор комунального вищого навчального закладу «Херсонська академія неперервної освіти» з питань зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості  освіти; Левандовська Олена Іванівна, завідувач навчально-методичною лабораторією зарубіжної літератури та мов національних меншин» комунального вищого навчального закладу «Херсонська академія неперервної освіти»; Бекірова Гульнара Решатівна, заступник голови Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області, Попова Ірина Миколаївна, начальник Відділу освіти Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області; Куницька Ірина Володимирівна, завідувач Генічеським районним методичним кабінетом Генічеської районної ради.

        Питання, що розглядалося, дуже актуальне: як організувати освітній процес так, щоб кожна дитина не втрачала зв’язок з рідною, материнською, мовою і досконало володіла українською, адже головною ключовою компетентністю випускника закладу освіти є знання державної мови.

        Саме на це звертали увагу гості та організатори  обласного семінару. У їхніх виступах звучали положення державних документів про мову, наводилися приклади організації впровадження навчання рідною та державною мовами.

        Новоолексіївська  загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 є одним із перших в Херсонській області закладів освіти, що став на шлях навчання і рідною для багатьох мешканців селища Новоолексіївка кримськотатарською мовою, і державною українською. За сприянням Генічеської районної ради та Генічеської районної державної адміністрації, значно покращилася за останні роки матеріально-технічна база цієї школи, створено сучасне освітнє середовище для здобувачів освіти.

         « У нашій школі 615 учнів, – зазначив у своєму виступі директор Люманов Ленур Ісмаїлович,- 60% з них – діти із кримськотатарських сімей. Вони успішно вивчають своє рідне слово, а поряд з ним у класі звучить українська мова, яку поважають, на ній спілкуються, бо вона єднає наші народи, що  проживають на спільній території».

    І в тому, що Новоолексіївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 – осередок співіснування двох мов упевнились присутні, відвідавши уроки мови і літератури вчителів – справжніх майстрів своєї справи, які мають професійну освіту.

        Сарибілялова Зарема Мустафаївна, вчитель кримськотатарської мови  та літератури, запросила учасників семінару на урок мови в шостий клас, тема якого – «Мова – душа народу». Початок уроку – притча про майстерність, адже від учителя-майстра залежить якість знань учнів. А її вихованці пишуть, працюють у групах самостійно, а ще виразно читають напам’ять вірші, співають пісні, інсценують кримськотатарською й українською мовами. І їм немає різниці, якою мовою відтворювати те, що вивчається, адже з ними поряд – взірець, їх учитель, яка твердить: «Мова – ДНК нації».       

        Урок кримськотатарської літератури «Поезія боротьби. Творчість кримськотатарських поетів-дисидентів» в 9 класі провела вчитель Люманова Севіля Февзіївна, досвідчений викладач кримськотатарської мови та літератури. По-дорослому ставляться її учні до виконання завдань, презентують на уроці спільні проекти, які висвітлюють творчість кримськотатарських поетів. І знову звучить кримськотатарська та українська мова, на яку перекладені вірші борців за свободу кримськотатарського народу: Присягаюсь тобі, милий народе святий, що з дороги я вже не зверну.

        Учні і вчителі початкової школи Люманова Фатіме Енверівна та Мамутова Сабіна Сабріївна показали весняне дійство Хидирлез, яке присвячене приходу весни, гарне володіння  кримськотатарською та  українською мовами і первачків, і учнів других-четвертих класів. Свято весни пройшло на «біс», ще раз довівши гармонію мовного єднання. Підводячи підсумки обласного семінару з питань впровадження багатомовної освіти, слово брали його організатори й гості, представники освітніх закладів Генічеського та Новотроїцького районів. І всі зійшлися на одному: досвід  Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 необхідно узагальнити й ознайомити з ним педагогів України. Розробки уроків та позакласних заходів надати до друку до всеукраїнських фахових журналів з метою ефективного впровадження навчання рідною та державною мовами в закладах загальної середньої освіти в умовах реформи «Нова українська школа».

        На згадку про обласний семінар учні дарували сувеніри, зроблені своїми руками. На них найдорожче – рідна земля, її символи і найкращі побажання, сподівання на майбутнє народів, що живуть в Україні.

 

За інформацією Відділу освіти та Генічеського
районного методичного кабінету

You may also like...

Залишити відповідь